Zażywanie leków a karmienie piersią

Antybiotyki są coraz częściej przepisywanymi preparatami przez lekarzy na różnego rodzaju schorzenia wirusowe oraz bakteryjne. I chociaż efekty uboczne przyjmowania antybiotyków są dość różnorodne, to po tego rodzaju medykamenty sięgają zarówno starsze, jak i nieco młodsze osoby.

Na stosowanie antybiotyków powinny uważać kobiety w ciąży oraz panie karmiące piersią. Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, iż w niektórych sytuacjach stosowanie antybiotyków w czasie karmienia piersią może zagrażać zdrowiu dziecka.

Jak powszechnie wiadomo, każdy antybiotyk ma na celu przede wszystkim zniszczenie komórki bakteryjnej, która przyczyniła się do rozwoju infekcji. Zdecydowana większość antybiotyków współcześnie przepisywanych przez lekarzy nie przedostaje się do mleka matki, a to oznacza, że medykamenty te nie zagrażają zdrowiu oraz życiu maluszka.

Do bezpiecznych antybiotyków dla kobiet karmiących piersią zaliczane są przede wszystkim substancje na bazie penicyliny, makrolidów oraz aminoglikozydów. Takie związki wykazują jednocześnie bardzo dużą skuteczność w walce z wirusami i bakteriami chorobotwórczymi. Te grupy antybiotyków mogą zatem być spokojnie stosowane przez matki karmiące piersią.

Obok antybiotyków bezpiecznych należy też zwrócić uwagę na medykamenty z grupy ryzyka, których zażywanie jest surowo zabronione nie tylko w okresie ciąży, ale również w trakcie karmienia piersią. Groźnymi antybiotykami dla dzieci są przede wszystkim te, które zawierają w swoim składzie chloramfenikol. Matki karmiące piersią nie powinny też przyjmować antybiotyków z tetracykliną.

Kuracja antybiotykowa w okresie karmienia piersią może być zatem całkiem bezpieczna. Wszystko zależy w głównej mierze od rodzaju przyjmowanego leku. Obecnie bez problemu można dobrać taki antybiotyk, który nie będzie przedostawał się do organizmu maluszka i tym samym nie będzie wywoływał żadnych skutków ubocznych.

Każda mama karmiąca piersią powinna mieć na uwadze zarówno własne zdrowie, jak i swojego dziecka. Dlatego trzeba pamiętać, że antybiotyki mają zarówno swoje plusy, jak i minusy. Niektóre infekcje bakteryjne oraz wirusowe można zwalczać za pomocą naturalnych środków, bez konieczności sięgania po antybiotyki. W czasie zwykłego przeziębienia warto sięgać po sprawdzone domowe sposoby walki z chorobą. Antybiotyki w okresie ciąży i karmienia piersią powinny być tylko ostatecznością.